Zájem o české manažery v zahraničí klesá, chybí jim vzdělání

Praha, 10. února 2014. Už dávno neplatí, že Češi se jen neradi stěhují za prací. Z loňského výzkumu, který provedla poradenská společnost KPMG, naopak vyplývá, že že kvůli zaměstnání je nás ochotno se přestěhovat rovných 70 procent. Samozřejmě, že se stoupajícím věkem a komplikovanějšími rodinnými závazky tato ochota klesá. Existuje však jedna skupina zaměstnanců, pro něž je stěhování za prací, dokonce i do zahraničí, naprostou samozřejmostí – jsou to špičkoví manažeři.

Ve vedení největších českých firem v současné době působí čtvrtina cizinců a jejich počet stále přibývá. Roste taky stejným tempem zájem o české manažery v zahraničí?

Podle Viktora Bětíka, partnera pražské pobočky mezinárodní společnosti Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním kandidátů na nejvyšší manažerské pozice, tomu rozhodně tak není. Překážkou teď už nejsou nedostatečné jazykové znalosti, ale především nedostatečné vzdělání. “Češi zcela nesmyslně pokračují ve studiu takzvaných snadných oborů, především finančnictví a bankovnictví, a získávají vysokoškolské diplomy, s nimiž nemohou najít na domácím, tím méně světovém trhu uplatnění. Firmy mají dnes největší zájem především o inženýry – strojaře, chemiky a elektrotechniky. Jen v České republice působí nejméně deset velkých chemických firem, přitom z vysokých škol odchází ročně jen pár desítek absolventů tohoto oboru. Podobně je na tom farmacie a další průmyslová odvětví.”Jednu z mála výjimek představuje automobilový průmysl. Mnoho Čechů pracuje na vrcholných řídících pozicích v ruských automobilkách. Ale i to jsou většinou lidé, kteří studovali ještě za minulého režimu.” V současné době musíme hledat pro jednu významnou strojírenskou českou firmu vrcholové manažery v Německu, protože tady vhodné kandidáty na tyto pozice prostě nenajdeme. V českých farmaceutických firmách zase pracují na řídících místech Francouzi a Italové. Přitom jde o pracovní místa, na nichž se měsíční platy pohybují od sto tisíc korun výš. Pořád slyšíme o rostoucí nezaměstnanosti v České republice, ale v naší praxi se setkáváme spíše s opačným jevem – odborníci prostě chybějí,“ uzavírá Viktor Bětík ze společnosti Stanton Chase.

 

 

Kontakt

CHC Partners
Kancelář (Vinohradská) Sídlo (Duškova)
Vinohradská 1597/174 Duškova 164
130 00 Praha 3 150 00 Praha 5 – Smíchov
e-mail: info@chcpartners.cz e-mail: info@chcpartners.cz
Tel.: +420 222 990 215 Tel.: +420 222 990 215


Výpis z obchodního rejstříku

Kde nás najdete