Zahraničních manažerů ve světě přibývá

P r a h a,   13. března 2014 – Jedním z důsledků globalizace je stále rozšířenější praxe mezinárodních firem vysílat své manažery na nejrůznější vedoucí posty do zahraničí. Jen v České republice je ve vedení největších firem každý čtvrtý řídící pracovník cizinec a na pozici jednatele je to dokonce každý druhý. Naopak na nejrůznějších místech světa se dnes můžeme setkávat s manažery, jejichž mateřštinou je čeština.

Zahraniční pracovní angažmá přináší celou řadu osobních i profesních výhod. Kromě získání nových zkušeností a kontaktů si do zahraničí vyslaný manažer prohloubí a rozšíří své jazykové znalosti, seznámí se s odlišnou mentalitou a kulturou a v neposlední řadě si pomůže také finančně. Kromě vyššího platu, který se jaksi automaticky spojuje s vysláním do zahraničí, náleží takovému pracovníkovi také takzvaný “balíček výhod” (benefit package), který mu vynahrazuje případné ztráty, které mohou při změně bydliště nastat.

K běžným součástem benefitů při práci v zahraničí patří úhrada nákladů spojených se stěhováním, příspěvky na bydlení, na dopravu, na jazykové kurzy a další. V případě, že se manažer stěhuje do svého nového působiště i s celou rodinou, je součástí benefičního balíčku také úhrada školného pro děti a také nejrůznější příspěvky na sportovní a společenské vyžití celé rodiny. „Hlavním důvodem takových balíčků je, aby se pracovník v novém působišti cítil co možná nejlépe a mohl se plně soustředit na svoji práci,“ říká Viktor Bětík, partner z executive search firmy Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním kandidátů na nejvyšší manažerské pozice. Viktor Bětík má ze své praxe s takzvanými „expaty“ (od ex-patriot), jak se lidem pracujícím dočasně v zahraničí říká, bohaté zkušenosti.

„Zřejmě nejvíce českých manažerů v zahraničí pracuje v automobilovém průmyslu, zejména v Rusku. V hlavních centrech tamní automobilové výroby, v Kaluze a Nižním Novgorodu, se už docela zabydleli. Mají tam dokonce i českou školu. Těm, kteří nechali rodinu doma, firmy obvykle proplácejí dvakrát měsíčně zpáteční letenku do vlasti a také mívají zpravidla nárok na delší dovolenou,“ doplňuje Viktor Bětík.

Podle průzkumu, který v loňském roce provedla mezinárodní bankovní společnost HSBC, je překvapivě pro expaty nejatraktivnější pracovní destinací Čína následovaná Německem a Singapurem. Rusko se umístilo na sedmém místě a USA na místě dvanáctém. Česká republika v průzkumu zahrnuta vůbec nebyla.

 

Kontakt

CHC Partners
Kancelář (Vinohradská) Sídlo (Duškova)
Vinohradská 1597/174 Duškova 164
130 00 Praha 3 150 00 Praha 5 – Smíchov
e-mail: info@chcpartners.cz e-mail: info@chcpartners.cz
Tel.: +420 222 990 215 Tel.: +420 222 990 215


Výpis z obchodního rejstříku

Kde nás najdete