Platy šéfů: jedni berou miliony, druzí dělají skoro zadarmo

Kolik mají brát top manažeři velkých firem? To je otázka, která stále vzbuzuje silné emoce. Roční platy některých „superšéfů“ jdou totiž do desítek milionů dolarů. Existují ale i takoví, kteří si žádný plat nenárokují a věří akciím svých společností.

V některých případech je plat výkonného ředitele podstatnou částí celkového firemního zisku. Analýza serveru Guru Focus tvrdí, že nejpřeplacenějším manažerem je David Zaslav, ředitel mediální společnosti Discovery. Ten si za rok 2015 vydělal 156 milionů dolarů a za přeplaceného ho Guru Focus považuje proto, že na jeho plat bylo potřeba celých 13,4 % čistého zisku společnosti. „Nejedná se o výjimku, třeba David Dunkel ze společnosti Kforce loni obdržel 13,75 milionu dolarů, což bylo 32 % čistého zisku firmy,“ říká Jozef Papp, ředitel české pobočky společnosti Stanton Chase, která se věnuje vyhledávání vrcholových manažerů.

Existují ale i manažeři na opačné straně spektra. Jejich platy nedosahují ani výše odměn juniorních zaměstnanců. Žebříček podle indexu ratingové agentury Standard & Poor ukazuje na manažery v USA, kteří mají roční příjem 50 000 dolarů a méně. Na úplné „špici“ je pak například manažer Kosta Kartsotis z Fossil Group, který si nárokoval nulový plat. Může to být reakce na nepříznivou situaci. Firma Fossil specializující se na hodinky nyní čelí ostré konkurenci v podobě chytrých zařízení. Čistý zisk firmy poklesl o 41 %.

 

Kontakt

CHC Partners
Kancelář (Vinohradská) Sídlo (Duškova)
Vinohradská 1597/174 Duškova 164
130 00 Praha 3 150 00 Praha 5 – Smíchov
e-mail: info@chcpartners.cz e-mail: info@chcpartners.cz
Tel.: +420 222 990 215 Tel.: +420 222 990 215


Výpis z obchodního rejstříku

Kde nás najdete